Milujete cestování a vaše dovolená pomalu klepe na dveře?  Kromě zajištění ubytování a dopravy byste pozornost měli zaměřit také na výběr správného zavazadla. To by vám mělo vydržet sloužit několik let a manipulace s ním by měla jít jako po másle.

Vhodné zavazadlo vybírejte podle toho, na jakou cestu se chystáte. Budete se často přesouvat z místa na místo po svých? Pak sáhněte po batohu. Chystáte se dovolenou strávit v hotelovém komplexu? V tom případě je jasnou volbou cestovní kufr. Na jaké parametry se při výběru zaměřit?

Aktivní dovolená s batohem na zádech

Pokud se chystáte několik dní strávit na cestách „po vlastních“ se stanem a karimatkou, vyberte si vhodný outdoorový batoh, ze kterého vás nebudou bolet záda. Zaměřte se především na zádový systém. Jsou záda nastavitelná nebo fixní? V případě nastavitelných zad si jejich rozměry upravíte podle vaší postavy. Pokud jsou však záda pevná, je potřeba batoh vyzkoušet, musí vám totiž sedět tak dobře jako třeba boty.

Kromě zádového systému se zaměřte také na ramenní popruhy. Ty by se měly snadno nastavovat i za chůze a měly by být doplněny balančními dotahy, díky kterým batoh přitáhnete více k ramenům a zajistíte si tak jeho lepší stabilitu. Vašemu batohu by rozhodně neměl chybět bederní pás, při jehož používání dochází k přenášení větší váhy na nohy a bedra, která jsou silnější než záda. Chybět by neměl ani hrudní pás, který fixuje ramenní popruhy a zamezuje jejich sklouzávání. A rozhodně si pořádně promyslete, co si do batohu vložíte, nechcete se přece jen zničit kvůli tričku navíc, které nakonec stejně neoblečete.

Lážo plážo u bazénu

Na dovolenou u moře, ke kterému poletíte letadlem, zvolte cestovní kufr. Jeho velikost vybírejte podle toho, jak dlouhou dobu na dovolené strávíte. Do kufru by se vám mělo vše pohodlně vejít tak, aniž byte se omezovali, zbytečně zatěžovali zipy nebo si poničili věci. Raději počítejte s prostorem navíc, protože si na památku jistě přibalíte nějaký ten suvenýr nebo laskominu. Myslete také na to, abyste se vešli do váhového limitu a zbytečně nedopláceli za kila navíc.

Cestovní kufry se dělí na:

  • velké kufry s rozměry: 72 cm výška, 46 cm šířka, 30 cm hloubka,
  • střední kufry s rozměry: 61 cm výška, 40 cm šířka, 25 cm hloubka,
  • malé kufry s rozměry: 51 cm výška, 36 cm šířka, 25 cm hloubka.

Z hlediska materiálu můžete vybírat mezi kufry:

  • Textilními – jejich výhodou je nízká hmotnost, možnost zvětšení objemu a dostatečné množství kapes. Nevýhodou je menší odolnost a náchylnost k ušpinění.
  • Skořepinové kufry – jsou oblíbené pro svoji bytelnost a tvrdost, nepromokavost a snadnou údržbu. Mezi nevýhody patří možnost prasknutí materiálu a nemožnost zvětšení objemu.
  • Kožené kufry – jejich největší předností je vzhled, ale to je vše. Kožené kufry potřebují specifickou péči a jsou velice náchylné na poškození.

U kufrů si všímejte také praktických věcí, jako je pojízdný systém. Pojízdný kufr by měl mít dvojitá otočná kolečka z gumy a ložisky z kovu. Snadno byste s ním měli překonat i nerovnosti terénu. Vnitřní uspořádání by mělo disponovat polstrovanými kapsami a zpevněným dnem. Praktické je také výsuvné madlo, které usnadňuje manipulaci, ale zároveň slouží například pro přepravu tašky s notebookem nebo pro odložení polštářku.

S kvalitním a správně vybraným zavazadlem si užijete dovolenou bez komplikací a navíc si můžete být jisti, že s ním na dovolené budete jezdit ještě několik let.